مراقبت از سلامت روان بیماران در زمان ویروس کرونا و سایر بیماری های مسری  نوظهور: راهنمای کادر درمان
مرکز مطالعات استرس آسیب زا
CSTS | گروه روانپزشکی | دانشگاه خدمات هماهنگ | 4301 جونز بریج رود ، بتسدا ، MD 4799 - 20814 www.CSTSonline.org
ترجمه: دکتر مرجان فتحی، دکترای روانشناسی سلامت
با پیوستگی رو به رشد جهان، شیوع سریع و گسترده بیماریهای عفونی جدید، بالقوه تهدید کننده تر می شود. در مراحل اولیه شیوع بیمارهای عفونی نو ظهوری مانند ویروس کرونا Coronavirus (COVID-19) ، اغلب در مورد ماهیت بیماری، شیوع، دامنه و تاثیر آن عدم اطمینان زیادی وجود دارد.
این موضوع ممکن است حتی در بین افرادی که در معرض بیماری نبوده اند، و نمی دانند که آیا مستقیماً در معرض این بیماری قرار خواهند گرفت یا خیر، نیز منجر به پریشانی هیجانی  قابل توجه و قابل درکی شود.
 در زمان شیوع بیماری های عفونی، پزشکان و متخصصین بهداشت روان احتمالاً با بیمارانی روبرو می شوند که در مورد شیوع بیماری و تأثیر آن بر خود، خانواده و جوامع خود، درجات مختلفی از پریشانی هیجانی را تجربه می کنند. ارائه دهندگان خدمات ضمن تصدیق عدم اطمینان در مورد بیماریهای نوظهور، باید در درک نگرانی های بالقوه موجود در مورد سلامت نیز به بیماران کمک کنند.
علاوه بر این، در هنگام بروز و شیوع بیماری، ارائه دهندگان خدمات باید برای بهبود سلامت روانی بیماران عفونی، توصیه های زیر را در نظر بگیرید:
1.  از اخبار جدید مطلع باشید. برای ارائه اطلاعات دقیق به بیماران خود، آخرین اطلاعات در مورد شیوع را از منابع معتبر بهداشت عمومی مانند مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) بدست بیاورید.
2.  آموزش بدهید. در زمان شیوع یک بیماری، ارائه دهندگان خدمات بهداشتیف خط مقدم مداخلات پزشکی بشمار می روند. نفوذ آن ها به گونه ای است که می توانند رفتارهای بیمار برای محافظت از خود، خانواده و سلامت عمومی را تحت تاثیر قرار دهند. آموزش بیمار نقش مهمی در مهار بیماری و کاهش فشارهای هیجانی در حین شیوع آن دارد. آموزش ها می توانند بسته به ماهیت شیوع،  از آموزش نکات پایه ای بهداشتی مانند شستشوی دست و آگاهی از نحوه سرفه کردن تا توصیه های پزشکی پیچیده تر را در پیشگیری، تشخیص و درمان را شامل شوند. به بیماران اجازه دهید به منظور کاهش خطر مواجهه، با فعالیت های شما، دفتر یا سازمانتان آشنا شوند.
3.  اطلاعات غلط را اصلاح کنید. در عصر رسانه های اجتماعی ، اطلاعات نادرست می توانند به سرعت و به راحتی گسترش یافته و هشدار غیرضروری ایجاد کنند. اگر بیماران اطلاعات نادرستی در رابطه با شیوع بیماری به شما ارائه می دهند، تصورات غلط آنها را تصحیح کرده و آنها را به سمت منابع معتبر اطلاعات سلامت عمومی هدایت کنید.
4. قرار گرفتن در معرض رسانه را محدود کنید. چرخه خبری 24 ساعته امروزه ممکن است دور ماندن از تلویزیون، رادیو یا اخبار را دشوار کند، اما پژوهش ها نشان داده اند که قرار گرفتن بیش از حد در معرض رسانه ها با پوشش خبری رویدادهای استرس زا، ممکن است منجر به پیامدهای منفی سلامت روان شود. برای دسترسی به اطلاعات مورد نیاز از رسانه های معتبر استفاده کنید، سپس آنها را خاموش کرده  و به بیماران خود نیز توصیه کنید که همین کار را انجام دهند.
5. واکنش های ناشی از استرس را پیش بینی کنید و در مورد آن ها مشاوره بدهید. پریشانی هیجانی در شرایط نامشخص بالقوه تهدیدکننده زندگی مانند شیوع بیماری ها، امری شایع است.
آ. نخستین گام مثبت برای کاهش استرس بیماران این است که وجود استرس را تصدیق کرده و به عادی سازی آن کمک کنید ("من می بینم که شما استرس دارید  و این قابل درک است. بسیاری از افراد در شرایط فعلی همین احساس را دارند.")
ب به بیماران آموزش دهید که نشانه های پریشانی، از جمله نگرانی، ترس، بی خوابی، مشکل در تمرکز، مشکلات بین فردی، اجتناب از موقعیت های خاص در محل کار یا زندگی روزانه، علائم جسمی غیر قابل توصیف و افزایش مصرف الکل یا دخانیات را شناسایی کنند. با این کار به آنها کمک می کنید نسبت به وضعیت سلامت روانی خود آگاه شده و پیش از اینکه کنترل خود بر شرایط را از دست بدهند، از حالت پریشانی خارج شوند.
ج در مورد شیوه های کاهش رنج روانی بحث کنید. این مباحث می توانند شامل موارد زیر باشد:
i.    آماده بودن (به عنوان مثال، تهیه یک برنامه آمادگی شخصی/ خانوادگی در شیوع بیماری).
ii.     انجام اقدامات پیشگیرانه روزمره (مانند شستشوی مکرر دست).
iii.     حفظ رژیم غذایی و ورزشی سالم.
iv.    صحبت کردن با عزیزان در مورد دغدغه ها و نگرانی ها .
v.    شرکت در سرگرمی و فعالیت هایی که فرد برای بهبود روحیه خود از آنها لذت می برد.
د. اگر بیمار دچار پریشانی هیجانی شدید است و یا یک بیماری روانی قابل تشخیص دارد، او را برای مراقبت های تخصصی سلامت روان ارجاع دهید.
6. از خود و عزیزان خود مراقبت کنید. مراقبین بهداشتی نیز در مقابل رنج روانی آسیب پذیرند، و این رنج ممکن است با مراقبت از بیماران مضطرب پیچیده تر شود. به  نیازهای اساسی خود از قبیل: خوردن، آشامیدن، و خوابیدن توجه کنید. در صورت نیاز استراحت کنید، با عزیزانتان ملاقات داشته باشید، شیوه های کاهش رنج روانی را تمرین کرده و واکنش های استرس خود را نیز ارزیابی کنید. از برنامه هایی که دفتر یا سازمان شما در نظارت از روند شیوع بیماری و نیز اقدامات سریع و مناسبی که برای مدیریت آن دارد، مطمئن شوید.

منبع اطلاعات معتبر سلامت عمومی هنگام شیوع بیماری های عفونی
مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری(CDC)
/ https://www.cdc.gov

Template settings