چند تکنیک روانشناختی برای کمک به درمان اختلال اضطراب فراگیر
اختلال اضطراب فراگیر چیست؟
افراد مبتلا به اختلال اضطراب فراگیر نگرانی‏های آشفته‏کننده و مداوم به‏طور روزانه دارند. هم‏چنین آن‏ها علائم فیزیکی مانند بیقراری، تنگی نفس، تپش قلب، درد عضلانی، تعریق و بیخوابی دارند. اغلب افراد مبتلا به اختلال اضطراب فراگیر، اختلال اضطرابی دیگری نیز دارند؛ برای مثال، اکثر افراد مبتلا به این اختلال اضطراب اجتماعی و نگرانی درباره این که سایر افراد آن‏ها را مضطرب بدانند دارند. مبتلایان به این اختلال، حتی بدون هیچ نشانه ای، انتظار بدترین ها را دارند و نسبت به وضعیت اقتصادی، سلامتی، خانوداه یا کارشان شدیدا نگرانند. این اختلال گاهی با عوارض فیزیکی، مثل خستگی مفرط، لرزش، تنش ماهیچه ای، سردرد و تهوع همراه است.
چه چیزی باعث اختلالات اضطراب فراگیر می‏گردد؟
عوامل بسیاری وجود دارد که ممکن است منجر به اختلال اضطراب فراگیر شود. بین 30% و 50% علت ممکن است ژنتیک باشد اما تجارب اولیه کودکی (مانند از دست دادن والدین، طلاق/ جدایی والدین، بیش محافظتی والدین، یا اظهارات والدین که جهان مکان خطرناکی است)، عوامل استرس‏زای اخیر در زندگی، انتظارات غیرواقعی درباره خود و دیگران، مشکلات ارتباطی، مصرف الکل یا کافئین، مهارت‏های مقابله‏ای ضعیف، و سایر عوامل همگی برای تجربه اضطراب نقش دارند.
چگونه درمان می‏تواند سودمند باشد؟
درمان شناختی ـ رفتاری یا دارو خصوصا در درمان اختلال اضطراب فراگیر مفید هستند. هم طی جلسات درمان و هم به‏عنوان قسمتی از تکلیف خودیاری به شما تعدادی تکنیک برای کاهش اضطراب آموزش داده می‏شود. اجازه دهید نگاه به برخی از این تکنیک‏ها داشته باشیم.
● برانگیختگی‏تان را کاهش دهید: وقتی از نظر جسمی برانگیخته هستید بیشتر احتمال دارد که احساس اضطراب کنید. شما باید مقدار کافئین (قهوه، چایی، سودا) و الکلی که مصرف می‏کنید بررسی نمایید. درمانگر ممکن است به شما تمرینات آرمیدگی و تنفس کردن آموزش دهد تا بتواند به شما در تعدیل برانگیختگی کلی‏تان کمک نماید. اغلب مراقبه و یوگا برای آرام‏کردن بدن و ذهن شما سودمند هستند. علاوه بر این، تمرینات منظم ممکن است سودمند باشد. هم‏چنین داروها می‏توانند برانگیختگی‏تان را کاهش دهند.
●  ترس‏هایتان را شناسایی و با آن‏ها مقابله کنید: درمانگر به شما در تشخیص موقعیت‏ها، احساسات یا افکار خاصی که شما را آشفته می‏کند کمک می‏کند. از شما خواسته می‏شود این ترس‏ها را از حداقل تا حداکثر ترس درجه‏بندی کنید و دقیقا آنچه که می‏ترسید رخ دهد مشخص کنید. از طریق رویارویی تدریجی و هدایت شده به این ترس‏ها، و با کمک درمانگرتان، شما ممکن است شیوه‏ای که این موقعیت‏ها را تجربه می‏کردید اصلاح کنید.
●  تفکر خود را اصلاح کنید: ممکن است درمانگر در شناسایی و اصلاح تفکر منفی به شما کمک کند. ممکن است شما همه چیز را خیلی شخصی در نظر بگیرید و به پیشگویی حوادثی که هرگز رخ نمی‏دهند بپردازند یا فجایعی را پیش‏بینی کنید که به ناراحتی صرف منجر گردد. اکثر افراد نگران مجموعه‏ای از قوانین درباره زندگی دارند مانند "اگر من کامل نباشم، شکست می‏خورم" یا "اگر کسی من را دوست ندارد، این یک فاجعه است". سایر قوانین ممکن است این باشد که "من باید مطمئن باشم" یا "من نباید هرگز احساس اضطراب کنم". شما می‏توانید تکنیک‏های درمان شناختی را برای شناسایی و اصلاح فکر به شیوه‏ای که برای خودتان واقعی‏تر هستند به‏کار ببرید.
●  یاد بگیرید چطور با نگرانی برخورد کنید: مانند بسیاری از افراد نگران، ممکن است باور داشته باشید که نگرانی شما را آماده می‏کند و از شما محافظت می‏کند. شما می‏توانید یاد بگیرید چطور بین نگرانی سازنده و غیرسازنده تمایز قائل شوید و این که چطور محدودیت‏ها را بپذیرید و با عدم قطعیت منطقی زندگی کنید، و چگونه از لحظه حاضر به شیوه غیرقضاوتی لذت ببرید. شما می‏توانید یاد بگیرید که چطور حس اضطراری که شما را دائما تحت فشار قرار می‏دهد خاموش کنید.
●  روابط خود را بهبود بخشید: اغلب ممکن است اضطرابتان با مشکلات و سوءتفاهم‏هایی در روابطتان مرتبط باشد. درمان می‏تواند به شما در شناسایی این موضوعات مشکل‏ساز، و ایجاد شیوه‏های مؤثرتر تفکر درباره روابطتان، و مقابله فعالانه برای بهتر کردن اوضاع کمک نماید. روابط، گوش دادن، جرأت‏مندی، حل مسئله متقابل، و افزایش تجارب مثبت می‏تواند قسمت‏های مهم درمانتان باشد.
●  حل‏کننده مشکل باشید: اغلب افراد نگران تعدادی زیادی مشکل ایجاد می‏کنند که وجود ندارد و اغلب از حل مشکلات اجتناب می‏کنند. دلیل این است که بیشتر اضطراب‏شان مبتنی بر اجتناب کردن از تجاربی است که آن‏ها را مضطرب می‏سازد. درمانگر می‏تواند به شما کمک کند تا حل‏کننده مشکل خود باشید.
داروها
چگونه درمان مؤثراست؟
تا حدود 10 سال پیش، درمان‏های اختلال اضطراب فراگیر محدود بودند. بااین‏حال، امروزه نتایج برای اختلال اضطراب فراگیر و سایر اختلالات اضطرابی بسیار امیدوارکننده است. شکل‏های جدیدتر درمان شناختی رفتاری کاملاً برای افراد نگران مزمن مؤثر بوده‏اند.
از شما به‏عنوان بیمار چه انتظاری می‏رود؟
درمان اختلال اضطراب فراگیر نیاز به حضور منظم شما در درمان و تمایل به انجام تکالیف خانگی خودیاری دارد و می‏تواند در کمک به مقابله‏کردن شما با اضطرابتان خیلی مؤثر باشد. هم‏چنین اکثر بیماران از دارویی که توسط پزشک تجویز شده باشد سود می‏برند.


تهیه کننده: میترا برجی (روانشناس)

 

Template settings